2019 NACC Outdoor Track & Field Championships

2019 NACC Outdoor Track & Field Championships

Friday-Saturday, May 3-4
at Village of Lisle-Benedictine University Sports Complex
Host: Benedictine University
#NACCtfchamps 

  Meet Schedule  
  Friday, May 3   
Time Event  
8:30 AM Track available for warm-up  
10:00 AM Coaches Meeting  
10:00 AM Field event venue open for warm-up  
  Weigh-In Open (9:45 AM-10:45 AM)  
     
Time Multi-Events  
10:15 AM Decathlon - 100-Meter Dash  
  100m, Long Jump, Shot Put, High Jump, 400m  
10:30 AM Heptathlon - 100-Meter Hurdles  
  100m H, High Jump, Shot Put, 200m  
     
Time Field Events  
11:30 AM Men's Discus  
  Women's Javelin  
  Men’s Triple Jump  
  Women’s Pole Vault  
2:00 PM Women's Discus  
  Men's Javelin  
  Women’s Triple Jump  
  Men's Pole Vault  
     
Time Running Events (Men followed by Women)  
12:45 PM Women's 100-Meter Hurdles Prelims
12:55 PM Men's 400-Meter Dash Prelims
1:04 PM Women's 400-Meter Dash Prelims
1:20 PM Heptathlon – 200-Meter Dash Estimated
1:30 PM Men’s 3000-Meter Steeplechase Final
1:45 PM Women’s 3000-Meter Steeplechase Final
2:00 PM Decathlon – 400-Meter Dash Estimated
2:10 PM Men’s 100-Meter Dash Prelims
2:15 PM Women’s 100-Meter Dash Prelims
2:35 PM Men’s 800-Meter Run Prelims
2:50 PM Women’s 800-Meter Run Prelims
3:05 PM Men’s 400-Meter Hurdles Prelims
3:20 PM Men’s 200-Meter Dash Prelims
3:45 PM Women’s 200-Meter Dash Prelims
4:05 PM Men’s 10,000-Meter Run Final
4:45 PM Women’s 10,000-Meter Run Final
     
  Saturday, May 4th  
Time Event  
8:30 AM Track available for warm-up  
9:30 AM Coaches Meeting  
10:00 AM Field event venue open for warm-up  
  Weigh-In Open (9:15 AM-10:30 AM)  
     
Time Multi-Events  
10:00 AM Decathlon  
  (110mH, Discus, Pole Vault, Javelin, 1500m)  
10:30 AM Heptathlon  
  (Long Jump, Javelin, 800m)  
     
Time Field Events  
11:00 AM Women's Shot Put  
  Men's Hammer  
  Women's High Jump  
  Men's Long Jump  
1:30 PM Men's Shot Put  
  Women's Hammer  
  Men's High Jump  
     
Time Running Events (Men followed by Women)  
12:00 PM Men's 400-Meter Relay Final
12:15 PM Women's 400-Meter Relay Final
12:20 PM Men's 1,500-Meter Run Final
12:35 PM Women's 1,500-Meter Run Final
12:50 PM Heptathlon - 800-Meter Run Estimated
1:05 PM Men's 110-Meter Hurdles Final
1:15 PM Women's 100-Meter Hurdles Final
1:25 PM Men's 400-Meter Dash Final
1:30 PM Women's 400-Meter Dash Final
1:40 PM Men's 100-Meter Dash Final
1:45 PM Women's 100-Meter Dash Final
1:50 PM Men's 800-Meter Run Final
1:55 PM Women's 800-Meter Run Final
2:00 PM Decathlon - 1,500-Meter Run Estimated
2:15 PM Men's 400-Meter Hurdles Final
2:25 PM Women's 400-Meter Hurdles Final
2:35 PM Men’s 200-Meter Dash Final
2:40 PM Women's 200-Meter Dash Final
2:45 PM Men’s 5,000-Meter Run Final
3:10 PM Women’s 5,000-Meter Run Final
3:55 PM Men's 1,600-Meter Relay Final
4:05 PM Women's 1,600-Meter Relay Final
     
4:40 PM Awards Ceremony  
     
*Friday Heptathlon 200m and Decathlon 400m will run on the track a minimum of 30 min. following their previous event. Scheduled track events will adjust back accordingly.
* Saturday Heptathlon 800m and Decathlon 1500m will run on the track a minimum of 30 min. following their previous event. Scheduled track events will adjust back accordingly.  

Men's Standings

Place School Points
1. Aurora 169
  Benedictine 169
3. MSOE 111.5
4. Wisconsin Lutheran 91
5 Concordia Wisconsin 79.5
6. Concordia Chicago 51
7. Illinois Tech 49
8. Edgewood 46
9. Rockford 37
10. Lakeland 6
11. Marian 4
 

Women's Standings

Place School Points
1. Aurora 224
2. Wisconsin Lutheran 126
3. Concordia Chicago 121
4. MSOE 114.5
5. Concordia Wisconsin 81.5
6. Benedictine 65
7. Edgewood 40
8. Rockford 21
9. Lakeland 14
10. Marian 2
  Illinois Tech 2

Men's Awards
Athlete of the Meet: Akeem Haye, Aurora
Track Athlete of the Meet: Chris Krahn, Wisconsin Lutheran
Field Athlete of the Meet: Ryan Njegovan, Aurora
Co-Freshmen of the Meet: Jalen Kyles, Aurora, and James Bockhop, Edgewood
Coach of the Meet: Jeff Fellers, Aurora

Women's Awards
Athlete of the Meet: Leah Rosenow, Wisconsin Lutheran
Track Athlete of the Meet: Jazzmine Reyes, Aurora 
Co-Field Athletes of the Meet: Jerica Kotarak, MSOE, & Jessica Wilson, CUC
Freshman of the Meet: Molly Cullinane, Concordia Chicago
Coach of the Meet: Jeff Fellers, Aurora