Four Named to CoSIDA/Google Cloud Academic All-District XC/TF Teams

Four Named to CoSIDA/Google Cloud Academic All-District XC/TF Teams

MILWAUKEE, Wis. (naccsports.org) --- Four Northern Athletics Collegiate Conference student-athletes across representing four different institutions have been recognized as Google Cloud NCAA Division III Academic All-District Cross Country/Track & Field Team selections, the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) announced Tuesday.

Concordia University Wisconsin's Jennifer Miller was named to the women's District 6 team, while Benedictine University's Emma Roberts and Concordia University Chicago's Jessica Wilson featured on the women's District 7 team. The final honoree, Illinois Institute of Technology's Cole Dammeier, was selected to the men's District 7 team.

Miller is a senior secondary education and broad-field science major with a 3.94 grade-point average, Roberts is a junior mathematics major with a 4.00 GPA, Wilson is a senior music major with a 3.98 GPA and Dammeier is a senior mechanical engineering major with a 3.97 GPA.

 

The Google Cloud Academic All-District® Teams, selected by CoSIDA, recognize the nation's top student-athletes for their combined performances on the field and in the classroom. The Google Cloud Academic All-America® program separately recognizes honorees in four divisions — NCAA Division I, NCAA Division II, NCAA Division III and NAIA. District 6 includes NCAA Division III schools in Michigan, Minnesota and Wisconsin, while District 7 includes schools in Illinois, Indiana and Ohio.

First-team Academic All-District® honorees advance to the Google Cloud Academic All-America® ballot. The NCAA Division III Google Cloud Academic All-America® Cross Country/Track & Field Teams will be announced in June.
  
The Division III Google Cloud Academic All-America® program is partially financially supported by the NCAA Division III national governance structures to assist CoSIDA with handling the awards fulfillment aspects for the 2018-19 Division III Academic All-America® program.

NCAA DIVISION III – DISTRICT 6 (MI, MN, WI)
Women's First Team
Name School Yr. GPA Major
Phoebe Aguiar Macalester Sr. 3.6
Environmental Studies
Katie Diekema Calvin Sr. 3.88 Engineering
Abbie Felton UW-Whitewater Sr. 3.42 Chemistry
Kristina Herman St. Norbert Sr. 3.98 Chemistry
Maria Mazo UW-Superior Jr. 3.98
International Business & Economics
Jennifer Miller Concordia Wisconsin Sr. 3.94
Secondary Education & Broad Field Science
Cheyenne Moore UW-Oshkosh Sr. 3.75 Nursing
Marie Morrier St. Catherine (Minn.) Sr. 3.97
Exercise & Sport Science / Physical Therapy
Erica Oawster UW-Eau Claire Sr. 3.76
Organizational Communication
Michelle Petkovsek UW-Stevens Point Jr. 4 Dietetics
Morgan Pierce Saint Benedict (Minn.) Sr. 3.79 Biology
Stephanie Pladies UW-Stout Sr. 3.92 Dietetics
Graceanne Tarsa St. Norbert Sr. 3.96
Biology / Mathematics
Cassandra Vince Albion Sr. 3.93
Kinesiology & Exercise Science
Karen Wethal UW-Stevens Point Sr. 3.93 Dietetics
         
NCAA DIVISION III – DISTRICT 7 (IL, IN, OH) 
Women's First Team
Name School Yr. GPA Major
Mackenzie Butcher Augustana (Ill.) Sr. 3.81 Biochemistry
Hailey Dammeier North Central (Ill.) Sr. 4 Accounting
Favor Ezewuzie Wheaton (Ill.) Jr. 3.6
Elementary Education
Madison Glatz Augustana (Ill.) Jr. 3.81
English & Secondary Education
Cassandra Laios Case Western Reserve Gr. 3.87/3.80
Electrical Engineering
Claire Lamb Otterbein Sr. 3.83 Psychology
Kelsey McLaurin North Central (Ill.) So. 3.84
Sociology / Social Work
Emma Roberts Benedictine (Ill.) Jr. 4 Math
Hannah Roeske Wheaton (Ill.) So. 3.92
Applied Health Science
Jessica Wilson Concordia Chicago Sr. 3.98 Music
         
Men's First Team
Name School Yr. GPA Major
Al Baldonado North Central (Ill.) Sr. 3.67
Actuarial Science
Paul Christian DePauw Sr. 3.88
Performance (Music)
Nick Colby John Carroll Sr. 3.99
Exercise Science & Sports Studies
Cole Dammeier Illinois Tech Sr. 3.97
Mechanical Engineering
David Hall Case Western Reserve Jr. 4 Mathematics
Matt Norvell North Central (Ill.) Sr. 3.96 History / Finance
Nicholas Palmer Rose-Hulman Inst. of Tech. Sr. 3.92
Chemical Eng. / Biochemistry & Molecular Biology
Dhruvil Patel North Central (Ill.) Sr. 3.64 Accounting
Peyton Piron North Central (Ill.) Sr. 3.64
Actuarial Science / Finance
Leif Van Grinsven Wheaton (Ill.) Sr. 3.98
Interdisciplinary Studies
Brandon Wilkerson Augustana (Ill.) Sr. 3.82
Mathematics / Secondary Education
Nick Zak Trine Sr. 4 Civil Engineering